Film wzruszający do łez - "Cudowny chłopak" recenzja

W styczniu i w lutym w kinach panuje walentynkowy klimat. W ramach odskoczni od komedii romantycznych wybrałam się na film, który jak się okazało wzruszył do łez - "Cudowny chłopak". 

         fot. google

  • Reżyser: Stephen Chbosky
  • Scenariusz: Steve Conrad, Jack Thorne, Stephen Chbosky, Anna Niedźwiecka  

10-letni Auggie, który od urodzenia ma zdeformowaną twarz jest głównym bohaterem filmu. Kilkanaście operacji sprawiło, że może oddychać, mówić, słyszeć - jednak jego twarz wygląda inaczej niż rówieśników. Jest to bardzo inteligentny chłopak. Na co dzień radosny i miły. Jego ulubionym przedmiotem jest fizyka. Interesuje się astronomią i kosmosem. Kocha Gwiezdne wojny.

 fot. google

 Dotychczas uczył się w domu z pomocą mamy, która zdecydowała się na odważy krok wysłania syna do "prawdziwej" szkoły. Można powiedzieć, że był izolowany od rówieśników. W domu nikt nie wyśmiewał jego wyglądu. Wszyscy akceptowali go takim jaki jest.
 Teraz przed nim największe wyzwanie w jego życiu. Auggie jest gotowy ale czy inni ludzie zaakceptują go  ?

Tu nasuwa się pytanie:
Czy jesteście tolerancyjni dla innych ?  
Jak wygląda u Was akceptacja rówieśników z problemami ?

Pierwsze chwile w szkole wydają się być pozytywne. Inni widzą w nim zagadkę, tajemnicę. Jednak dochodzi do sytuacji jakiej bali się rodzice. Chłopiec jest wyśmiewany i szykanowany. Dzieciaki dogryzają mu i robią głupie żarty. Minęło trochę czasu zanim zdobył prawdziwych przyjaciół i wkupił się w "łaski" klasy.

 fot. google

W filmie widzimy jak sytuacja "chorego dziecka", któremu rodzice poświęcają maksimum uwagi wpływa na starsza siostrę Vię. Dziewczyna bardzo kocha swojego brata jednak są momenty, które doprowadzają ją do złości. Nikt nie zauważa, że straciła najlepszą przyjaciółkę i ciężko jej w nowej szkole. Jej podejście zmienia się gdy znajduje wsparcie u chłopaka z kółka teatralnego.

Julia Roberts idealnie gra tu postać matki chłopca i tak jak każda z Nas w podobnej sytuacji rezygnuje ze swoich planów i marzeń na rzecz dziecka. Idealnie zajmuje się domem i stara się dbać o relacje rodziny. Owen Wilson stara się traktować syna jak dorosłego i wprowadza w filmie dużo dobrego humoru.

 fot. google

"Cudowny chłopak" wzbudza wiele emocji od smutku, dobrego humoru do wzruszenia.
Prosta opowieść, wydawać by się mogło z banalnym wątkiem dobrze wpływa na widza. Daje nam do zrozumienia, że to nie wygląd ma znaczenie. Chłopiec z dobrego bogatego domu może okazać się wredny i zadziorny dla innych a na wstępnie ma status "przywódcy", a ktoś o dobrym sercu zostaje odrzucony.

Pamiętajcie zarówno podczas szukania miłości jak i w zwykłej szarej codzienności zwracajmy uwagę na wnętrze człowieka. Nie liczy się to jak wygląda, jak się ubiera a to jak nas traktuje. Nigdy nie wiemy jak będziemy wyglądać za kilka lat, czy jakiś nieszczęśliwy wypadek lub codzienność nie sprawi, że spadniemy na dno. Wtedy będziemy szukać pomocy - pamiętajcie karma wraca. 

Film, czy też wątek szczególnie powinien trafić do młodych ludzi. Więc serdecznie polecam obejrzenie go uczniom lub też osobom wkraczającym w dorosłość. Jeżeli rodzice nie zdążyli wpoić im odpowiednich wartości myślę, że ta historia na nich zadziała.Komentarze

  1. Świetna recenzja która zachęca do obejrzenia po opisie widać ze film jest wzruszający :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wygląda na to że jest to bardzo dobry film pozwalający dziecku zobaczyć że nie każdy z nas wygląda tak samo. :-)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Dziękujemy za każde słowo - Rozgość się na naszym blogu - Agnieszka i Kinga

Instagram

Popularne posty